Az otthonunk kutyás szemmel
Hamarosan megrendezésre kerül az I. Veresegyházi Kutyás Vizessport Piknik, amelynek, nem meglepő módon, Veresegyház ad otthont. Mi itt éljük a mindennapjainkat, tudjuk, melyik kávézóban kap Tatyi is sütit és melyik üzletben fogadják örömmel. Tudjuk, hova menjünk, ha egy jó pizzára vágyunk, és nyilván mindenkinek megvan a kedvenc fagyizója is. Viszont Veresegyház nem csak a veresegyháziaké, hanem rengeteg látnivaló is akad. Hadd hívjalak meg most egy képzeletbeli hétvégére! :)
Általában, ha szóba kerül, hogy veresi vagyok, mindig az asszonykórust citálják elő (Ó-oó-Ó-hakitavumen), pedig az azóta eltelt időben a város olyan látványos fejlődésen ment át, hogy aki most a főtérre érkezik, el sem tudja képzelni, hogy itt valaha népviseletes nénikék élhettek. Budapesttől mindössze 25 kilométerre, az ország szívében nem kerülhette el a fejlődés Veresegyházat. 1998-ban kapott városi rangot, ma kb. 16 000 fő él itt, és ha a vidéki falut szeretnénk felfedezni, akkor nagy képzelőerőre, vagy a Joan Kávéháza és a Varga Pékség falain látható régi fényképekre lesz szükségünk.
A szombatot minden rendes veresi a piacon kezdi. Na jó, nem, de idelátogatóként kár lenne kihagyni. Idénytől függően friss zöldséget, gyümölcsöt, lekvárokat, fonott kosarat, cifraszűrt és papundeklit is lehet venni. Hogy az mi is? Tökmindegy, mert a piacon biztosan van. A piac egyébként a kutyabarát bevásárlás remek módja, ha megéheztek, javaslom a lángosost az igazi veresi fíling kedvéért.
Veresegyház nem szűkölködik kutyabarát helyekben, jó időben a teraszokon mindenhol szívesen látott vendégek a blökik, de a Trattoria al Forno és a Katlan Tóni Vendéglője a Malomhoz kifejezetten kutyabarát éttermek, a piac területétől sétatávolságon belül. Délután, amikor az árusok elpakoltak, érdemes a Fő téren sétálni egyet. A közelmúltban épített középületek többségében Zsigmond László, Ybl díjas városi főépítész munkáját dicsérik. Nemrég adták át az új Római Katolikus templomot, amely a Fő tértől Vác felé, a kereszteződést elhagyva kb. 500 méterre található. A Szentlélek templom kutyával ugyan nem látogatható, de kívülről is érdemes megnézni az egyedi, kupolás szerkezetet és a festett üvegablakokat.
Nem feledkezhetünk meg a Medveotthonról sem, amely az utóbbi években ugyanolyan szorosan kapcsolódik össze Veresegyházzal, mint anno az asszonykórus. A Medveotthon nem hagyományos állatkert, és nem is csak medvék élnek itt.
Eredetileg a filmszakmából és a szórakoztatóiparból kiöregedett macik nyugdíjasotthona volt, amelyet megnyitottak a nagyközönség számára is. Ma már élnek itt hiúzok, mosómedvék és négylábú társaink közeli rokonai, a farkasok is. A Medveotthon kutyával látogatható, de tartsuk tiszteletben a többi állatot!
Különösen az etológia iránt érdeklődőknek ajánlom a szombat és vasárnap délutánonkénti ismeretterjesztő bemutatót, melynek középpontjában a canidae család kevésbé jó PR-ral megáldott tagjai, a farkasok állnak.
Ha már egy tóparti program kapcsán jutott eszembe Veresegyházra invitálni benneteket, bizonyára nem nagy titok, hogy van Veresen tó is, méghozzá három, mint a mesebeli királyfi. A legrégebbi, a Malom-tó, amely legközelebb van a Fő térhez, és először az 1400-as években említik iratok. A Malom-tó úszólápjai (tőzegtalajú nád- és sásszigetek) országos viszonylatban is ritka élőhelynek számítanak, a tó természetvédelmi terület: otthont ad tőkésrécéknek, gémeknek, de nádirigót is lehet néha hallani. Pletykák szerint hód is van, de vele még nem találkoztunk :)
Sajnos hivatalosan, a strand területén kívül, sem fürödni, sem vízisportolni nem szabad – ahogy egyszer SUPdog evezés közben a halőr kedvesen informált – a strandra pedig szezonban kutyával tilos bemenni. Kutyás fürdőzésre, kutyaúsztatásra vagy ugye SUPdogra így sajnos nincs lehetőség – kivéve, az I. Veresegyházi Kutyás Vizes-sport Pikniken, amely remélem, annyira sikeres lesz, hogy tavasszal az új veresi kutyás strandról számolhatok be ;)
https://www.youtube.com/watch?v=2Bj8Q0XvS0k